Які наслідки якщо при чищення зубів у дітей їх хвалити? «Добре почистив зуби!» Дослідження показує, що похвала батьків при чищенні зубів може заохочувати дітей до наполегливості

Щоб стати здоровими й успішними дорослими, діти повинні наполегливо виконувати завдання, які вони не обов’язково вважають легкими чи веселими, як навчання, фізичні вправи чи чищення зубів. Протягом дитинства поведінка наполегливості змінюється щодня, але фактори, що формують цю мінливість у наполегливості, недостатньо вивчені.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Child Development, дослідниками з Університету Пенсільванії, Єльського університету та Інституту Санте-Фе було проаналізовано щоденну поведінку трирічних дітей при чищенні зубів і вивчено зв’язок між їх наполегливістю і похвалою батьків.
Еллісон Маккі,
доцент психології Університету Пенсільванії.
«Наша робота вперше показала, що коливання батьківської похвали пов’язані з коливаннями наполегливості дитини. Ми дослідили, як зміни в розмові та стресі батьків, а також настрої та сну дитини окремо впливають на коливання часу чищення зубів. Дивно, але батьки не змогли точно передбачити, які змінні сформували чищення зубів у їхніх власних дітей».
Дослідження включало вісімдесят одну трирічну дитину, яка вчилася чистити зуби самостійно. Вибірка становила
- 80% білих,
- 14% багаторасових,
- 10% латиноамериканців,
- 2% азіатів,
- 1% чорношкірих і
- 1% вважали за краще не відповідати.
Дані були зібрані з сімей у Пенсільванії (94%), а решта в Нью-Джерсі, Делавері, Массачусетсі, Меріленді та Флориді. Батьківська освіта в середньому становила від 12 до 20 років, а річний дохід коливався від 14 000 до 200 000 доларів США. Дані збиралися протягом 16-денного періоду двома хвилями: січень-червень 2019 року та березень-травень 2020 року (під час пандемії COVID-19). Сім’ї набирали через партнерство з місцевими дошкільними закладами та через соціальні мережі.
Батьки подали відео про вечірнє чищення зубів протягом 16 днів, зафіксувавши як наполегливість дітей, так і розмову батьків. Батькам було наказано почати записувати відео до того, як зубна щітка потрапить у рот їхньої дитини, і припинити запис, коли вони заберуть зубну щітку у своєї дитини. Батьків попросили дозволити своїй дитині чистити зуби самостійно якомога довше, перш ніж батьки втрутиться, щоб допомогти. (Якщо діти не чистили зуби протягом вечора, внаслідок чого не було відео, батьки повинні були повідомити дослідників). На відео також було показано, як батьки розмовляють зі своєю дитиною під час чистки зубів і «хвалять», які батьки використовували під час процесу.
Похвалу було поділено на категорії, включаючи
- «похвалу процесу» (наприклад, «хорошу роботу»),
- «похвалу людини» (наприклад, «хороша дівчина») та
- «іншу похвалу» (наприклад, «дуже добре» або «гарно»).
Інші висловлювання від батьків включали «відволікання» (наприклад, спів, читання книжки, викликання удаваної гри) та використання таких виразів, як «почистити спину» та «продовжити чистити зуби», як інструкцію.
Батьки також проходили щоденні опитування щодо наступного:
- Рівень вечірнього стресу для батьків: від 0 (зовсім не напружений) до 10 (дуже напружений)
- Настрій дитини: від 0 (дуже поганий) до 10 (дуже хороший)
- Тривалість сну: денний сон (якщо є) і тривалість, нічний час сну та ранкове пробудження, періоди неспання протягом ночі
«Наша робота забезпечує шлях до визначення конкретних факторів, які впливають на наполегливість окремих дітей розробляти цілеспрямовані втручання, деякі з яких батьки можуть не вважати очевидними. Наша робота також демонструє новий підхід до вивчення здорового розвитку дітей — замість того, щоб зосередитися на факторах, які відрізняють одну групу дітей від іншої, наше дослідження запитало, які фактори роблять окремих дітей більш схожими на найкращу версію себе».
Джулія Леонард,
доцент психології Єльського університету.
Автори визнають кілька обмежень дослідження. Точний набір навичок, пов’язаних з чищенням зубів, поки невідомий, вибірка була спрямована на сім’ї з вищими доходами в західному, освіченому, індустріально розвиненому, багатому та демократичному культурному контексті, потенційна упередженість у звітах батьків та зміни в їх поведінці, відсутність даних про якість сну дітей та ранкового чищення зубів.
Результати показали, що наполегливість дітей коливається з дня на день і пов’язана з розмовами батьків. Діти були по-різному чутливі до настрою, сну та стресу батьків.
Діти чистили зуби довше в ті дні, коли їхні батьки більше хвалили і менше навчали. Похвала батьків під час чищення зубів у дітей здебільшого складалася з загальної похвали та процесу (наприклад, «гарно» та «чудова робота»), з нечисленними випадками похвали (наприклад, «хороша дівчинка»).
Переклад українською – Каренгіна Наталія Валеріївна, Львівський медичний університет

Залишились питання? Потрібна консультація лікаря? Зателефонуйте або напишіть нам
Корисні статті. Читати:
+ 38 063 67 98 196
Отримати консультацію або записатися на прийом
Заповніть будь ласка форму, та натисніть кнопку “Надіслати”, адміністратор або лікар наберуть вас як найшвидше.
Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь на обробку персональних даних.


DentalKnysh
Стоматологія у Львові
Ліцензія МОЗ України: Серія АД №064304 від 09.08.2012

Контакти
м. Львів, вул. Стуса, 24, 79005
Телефон / Viber / WhatsApp:
+38 063 67 98 196
© Стоматологічна клініка DentalKnysh